Ilmus Aili Vindi Mereraamat!

14. juulil esitles Aili Vint Tallinna Laululava Sammassaalis oma “Mereraamatut”.

Mereraamat_Aili_Vint_Kaas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mereraamatut saate lehitseda ja osta SIIT!

 

„ Mereraamatus“ jutustab Aili Vint lapsepõlve mälestuskildude kaudu oma teekonnast meremaalijaks kujunemisel. Autori poolt raamatusse valitud looming õpetab meid merd vaatama ja nägema.
Raamatus heidetakse pilk ka kunstnikutöö köögipoolele – juttu tuleb sellest, kuidas valmivad meremaalid ning autor jutustab oma kuulsamate maalide sünnilood.
Raamat sisaldab värvireproduktsioone autori loomingust, tekst on paralleelselt nii eesti kui inglise keeles.

 

Palun andeks   (katkend  Aili Vindi mereraamatust)

Mul ei lähe meelest meri päev pärast Estonia hukku. Olime suvekodus, elektrit ei olnud, me ei teadnud midagi.

Kui mere äärde tormi vaatama läksime, ei saanud ma aru, mis on merega juhtunud. Meri oli kui meeletuks läinud, üleni segamini ja sassis. Justkui otsiks midagi, mida ei leia ja on seetõttu ahastuses. Oigas ja ohkas kordamööda.

Mu meri paistis mulle seninägematult sogast värvi ning liiga teravate, hooletult lõhutud vormidega. Ta oli surmani väsinud, kuid ei suutnud kuidagi vaibuda.

Alles enne loojangut tuli suur tume pilvemüür ja tõmbas merele raske pilvepeegelduse  nagu teki peale, siis ta rahunes veidi.  Õhtul naabertallu piima tooma minnes, saime teada, et meri piinles andekspalumise vaevas. Ta oli võtnud endasse korraga liiga palju elusid.

Mul oli  jälle valus, kui aasta hiljem bussiga Pirita teel sõites kuulsin äkki üht vana naist omaette vaikselt ohkamas: „Ma vihkan seda merd“, ja ma nägin, kuidas ta merele selja keeras. Aga meri oli sel päeval nii rahulik ja malbe. Kaunis ja õrn.  Ma läksin bussist maha ja palusin mere käest andeks.

 

Hele meri 1975

 

Hele meri 1975
õli lõuendil 92 x 115
Tallinn, Kunstimuuseum Kumu

 

Comments are closed.